Kuchnia japońska - sushi

Kuchnia japońska – sushi

Przysłowie mówi, że co kraj, to obyczaj. Nie tylko w kulturze i tradycji, ale również w sztuce kulinarnej. Dla jednej populacji najsmaczniejsze są dania mięsne, a dla innej populacji dania przyrządzane z ryb i owoców morza, oraz wodorostów. Takim krajem różniącym się bardzo od Polski pod wieloma względami jest Japonia. Polaków i Japończyków różni wiele, a w tym upodobania kulinarne. Japończycy uwielbiają jeść sushi. Pierwsza wzmianka o sushi pojawiła się w ósmym wieku naszej ery.

Dla Polaków to danie jest raczej obce. Wielu naszych rodaków zastanawia się nad tym, czy sushi jest zdrowe ? Przecież to surowa ryba, która jest faszerowana dodatkami. I czy może być smaczne sushi ? Odpowiedz nasuwa się sama po sprawdzeniu statystyk mówiących o średniej życia w Japonii. Według najnowszych badań długość życia w Japonii jest jedną z najdłuższych na świecie. Właśnie najstarsi ludzie świata pochodzą głównie z Japonii. Średnia długość życia kształtuje się tam na poziomie ponad 87 lat. Długowieczność Japończyków bierze się z tego, że są narodem starającym się prowadzić zdrowy tryb życia. Są zdrowi również dzięki badaniom profilaktycznym, oraz wysokiemu poziomowi medycyny. Zdrowa dieta i ruch, to kolejne czynniki decydujące o długowieczności. Cechą charakterystyczną kuchni japońskiej jest konsumpcja ryb, w tym bardzo często surowych ryb w postaci sushi. Gdy ktoś nam mówi polubisz sushi, to żadna zachęta dla osoby nigdy nie jedzącej takiej przekąski. Aby stwierdzić, czy kulinarnie pasuje nam ta przekąska trzeba po prostu przemóc się i spróbować.

Sushi to nie jest nic innego, jak surowa ryba. Oraz gotowany ryż, który zostaje zaprawiony octem ryżowym i różnego rodzaju dodatkami, jak np. owocami morza, wodorostami, warzywami, kawałkami ryb, grzybami. Danie takie przyrządza się na bieżąco, aby zabezpieczyć go przed popsuciem i zaszkodzeniem. Japończycy sushi jedzą pałeczkami. Dania japońskie są bardzo zróżnicowane i dlatego Japończycy spożywają tylko trzy posiłki dziennie. W skład posiłku głównego wchodzi zupa, gotowany ryż, oraz trzy inne potrawy składające się z ryb, warzyw i czasem owoców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *